0
נגישות

עיצוב פנים

עיצוב פנים, או בשמו המוכר יותר, הום סטיילינג, הוא תחום מתפתח במיוחד בעשור האחרון והוא מתייחס לתכנון ועיצוב חללים. עיצוב פנים הוא תחום השייך במקור לאדריכלות, אם כי כיום אפשר ללמוד אותו בקורסים ייעודיים ואין צורך בהסמכה מיוחדת בכדי לעסוק בכך בישראל.

מה המטרות של עיצוב פנים

עיצוב פנים בא לשרת שתי מטרות עיקריות: יופי ופונקציונאליות. מעצב פנים מקצועי יודע לנצל את החלל העומד לרשותו בצורה מקסימלית, כך שהוא יענה לצרכים של הלקוח ויעמוד בסטנדרטים אסתטיים גבוהים. סגנונות העיצוב הם רבים וכוללים עיצוב בסגנון קלאסי, מודרני, כפרי, וינטג', הייטק, פנג שווי ועוד רבים אחרים. עם זאת, לא נדיר למצוא מעצב פנים עם סגנון ייחודי משלו, שמשלב בין סגנונות או יוצר סגנון מקורי חדש.

בדרך כלל, הצורך בשירותי עיצוב פנים מתרחש בשלושה מקרים עיקריים: כאשר בונים מבנה ציבורי, כאשר קונים בית חדש או כאשר רוצים לשפץ מבנה קיים. בכל אחד מהמקרים הנ"ל, המטרה של עיצוב פנים היא להתאים את החלל לצורך הספציפי ולבצע חלוקה יעילה ואסתטית של החלל הפנימי. זה כולל חלוקה פנימית לחדרים והתאמת גודל של כל חדר וחדר לפי ייעודו וגם עיצוב החלל באמצעות אביזרים וצבע.

איך לבחור מעצב פנים?

עיצוב פנים הוא שם המכיל בתוכו אפשרויות רבות, לכן אנו ממליצים שבשלב הראשוני תגדירו לעצמכם את הצורך, התקציב ואת הסגנון בו אתם מעוניינים ורק לאחר מכן תתחילו לחפש מעצב פנים העונה לקריטריונים שקבעתם. איתור מעצב הפנים יכול להיעשות בעקבות חיפוש ברחבי האינטרנט, עיון במגזינים העוסקים באדריכלות ועיצוב פנים בישראל או באתרים ייעודיים ברשת, וכמובן, באמצעות קבלת המלצות מלקוחות מרוצים. חלק מן המעצבים מציעים שירות בסגנון מסוים וחלק מאפשרים גמישות ובחירה מתוך מספר סגנונות, בהתאם לדרישת הלקוח. לכן, אם אתם מעוניינים למשל במעצב פנים בסגנון הפנג שווי, כדאי שתתמקדו במעצבים שזה הסגנון העיקרי שלהם. עם זאת, אם אתם לא סגורים על הסגנון ופתוחים לשמוע הצעות ולקבל ייעוץ בהתאם לתקציב ולחלל אותו אתם רוצים לעצב, כדאי לפנות למעצב פנים הפתוח למספר סגנונות עיצוב, שיוכל להמליץ לכם על הסגנון שיתאים לכם.

כאשר מדובר בדירות חדשות מקבלן, יש דרך נוספת לאתר מעצב פנים והיא באמצעות בירור לגבי המעצב שמלווה את הפרויקט. היתרון הגדול בפנייה למעצב כזה, זו ההכרות שלו עם הפרויקט וגודל הדירות ועם האפשרויות השונות הכלולות במפרט אותו מציע הקבלן. ייתכן ופנייה של מספר רוכשים לאותו מעצב, תוזיל את העלויות גם בתשלום לשירותי העיצוב וגם בקניית אביזרי העיצוב.

איך לבחור מעצב פנים?

מלבד חלוקת החלל, יש דרכים רבות בהן ניתן להשפיע על המראה:

• תאורה – נושא התאורה מתייחס גם לכמות החלונות וגודלם וגם לאמצעי תאורה חשמליים, כגון: נברשות, עמודי תאורה, ספוטים, תאורת קיר ועוד. התאמת התאורה לחדר תלויה גם במבנה החדר והאם יש בו תאורה טבעית ובאיזו מידה, אבל גם במטרת החדר. אם מדובר בחדר המשמש לקריאה, כמובן שצריך תאורה חזקה ואולי גם עמוד תאורה סמוך לפינת הישיבה. אם מדובר במסדרון או בגרם מדרגות, אפשר להסתפק בספוטים ובמנורות קיר מעוצבות.

• צבע – לצבע יש משקל חשוב בעיצוב פנים. מלבד בחירת הצבע העיקרי לצביעת קירות החדר, יש אפשרות למשחקי צבעים גם עם הרהיטים וגם עם אביזרי נוי שונים, כגון: שעונים, מסגרות, תמונות, אגרטלים ועוד. בבתים מסוימים ניתן לראות כבר במבט ראשון שיש צבע אחד עיקרי השולט במקום ובבתים אחרים יש דגש על צבעוניות. אין כלל אחד בנושא הצבעים, מלבד שמירה על הרמוניה ואסתטיות.

• קירות – כאשר מדברים על קירות, לא מתכוונים רק לצבע בו בחרו לצבוע את הקיר, אלא לאפשרויות עיצוב נוספות התורמות למראה ייחודי או להשלמת המראה הקיים. אם מדובר בבית בסגנון כפרי למשל, אפשר לחפות את אחד הקירות בלוחות עץ ולתכנן אח בסמוך. אם מעוניינים בסגנון קלאסי, אפשר לבחור בחיפוי אבן לקיר העומד מאחורי פינת האוכל או במקום מרכזי אחר. מטרת החיפוי היא להבליט את הקיר ועל ידי כך ליצור מראה מסוים. דרך מעניינת נוספת להשיג מראה באמצעות קירות הבית, היא על ידי הדבקת טפטים. יש מבחר גדול של טפטים בהדפסים שונים, היכולים לשמש לעיצוב וחשוב להקפיד על הדבקה מקצועית כדי שהמראה שיתקבל יהיה ישר ונקי.

• גבס – באמצעות גבס אפשר לעצב בתקציב נמוך יחסית, חללים ברחבי הבית. אפשר ליצור באמצעותו הנמכת תקרה למטרת מזגן מיני מרכזי או למטרת יופי, אפשר לתכנן נישות, ספריות, מדפים ופתרונות אחסון מגבס, שיתאימו לחדרי מגורים, חדרי שינה וגם למסדרונות.

• ריצוף וריהוט – לבחירת הריצוף והריהוט יש השפעה גדולה על מראה החדר. שילובי הצבעים השונים, סוג חומר הגלם ממנו הם עשויים והמידות, יכולים להוביל את מראה החלל לכיוון מסוים ולשנות גם חדרים קיימים בדרך פשוטה למדי.

עיצוב פנים זו דרך להשגת מראה מסוים ופרקטיות באמצעות ניצול החלל והתאמת צבעים ופריטים.